EXIT Aksent wooden sandpit boat 190x90cm
Product no.:
6092
Kids feel like a real captain or sailor when they play in the boat shaped sandpit from EXIT. The sandpit has a turnable steering wheel, a mast and a hidden storage space for all the toys and accessories.
The Aksent wooden sandpits from EXIT Toys are easy to assemble and are super sturdy. The pre drilled holes are secured with metal couplings in the corners, which makes the sandpit very stable. The corners have been painted a distinct green colour and this, in combination with the grey coloured wood, gives the sandpits a nice and modern look.
The Aksent sand pits from EXIT Toys are made of FSC® certified cedar wood (FSC 100%, FSC® SCS-COC-007799). This kind of wood is free of splinters and has a natural resistance against weather conditions like rain, which in turn also makes it resistant to rot. You don’t need to apply any kind of special treatment to the EXIT wooden sandpits before use, which means that children can safely play in them straight away.
Properties "EXIT Aksent wooden sandpit boat 190x90cm"
Accessories:
| Accessories Click blocks: | Yes |
|---|---|
| Accessories Storage bin: | No |
Dimensions:
| Dimensions Contents sandpit: | 200 kg |
|---|---|
| Dimensions Height: | 135 cm |
| Dimensions Length: | 190 cm |
| Dimensions Weight: | 17 kg |
| Dimensions Width: | 90 cm |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 45 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Grey |
| General characteristics Finish: | Stain |
| General characteristics Highlighted: | On stock, fsc |
| General characteristics Material: | Cedar wood |
| General characteristics Maximum age: | 8 years |
| General characteristics Maximum loading capacity: | 30 kg (per seat) |
| General characteristics Minimum age: | 3 years |
| General characteristics Product group: | Sandpits |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 71, FSC 100% |
| General characteristics Rubriek: | Sand and water toys |
| General characteristics Shape: | Boat |
| General characteristics Warranty: | 2 years |
| General characteristics Warranty on the other components: | 12 months |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Mast:
| Mast Colour: | Naturel |
|---|---|
| Mast Connection: | Screw system |
| Mast Height: | 135 cm |
| Mast Material: | Cedar wood |
| Mast Width: | 65 cm |
Metal corners:
| Metal corners Colour: | Green |
|---|---|
| Metal corners Finish: | Powder-coated |
| Metal corners Material: | Metall |
| Metal corners Warranty: | 1 year |
Seats:
| Seats Colour: | Naturel |
|---|---|
| Seats Connection: | Screw system |
| Seats Height: | 2 cm |
| Seats Length: | 37 cm |
| Seats Material: | Cedar wood |
| Seats Maximum loading capacity: | 30 kg |
| Seats Number of seats: | 1 |
| Seats Warranty: | 1 year |
| Seats Width: | 19 cm |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login