EXIT Allure Classic trampoline 244x427cm - black
Product no.:
5650
The EXIT Allure Classic trampoline is a trampoline with padding and a safety net. Thanks to the EXIT Foot Protection System (FPS), a net between the safety net and the trampoline padding, trampoline jumpers will never get their feet caught between the springs. The supplied safety net has an overlapping flap that closes automatically, so it is never left open unnoticed! The poles of the safety net are also covered with foam.
The trampoline frame is galvanised and powder-coated, which gives it a long lifespan. In addition, the padding of this trampoline has a protective, water-resistant, pvc top layer. The curved poles and fibreglass ring keep the safety net nice and tautly in shape. And last but not least, the Allure Classic trampoline has double conical springs which ensure a smooth jump and a soft landing.
Properties "EXIT Allure Classic trampoline 244x427cm - black"
Accessories:
| Accessories Click blocks: | Yes |
|---|---|
| Accessories Storage bin: | No |
Dimensions:
| Dimensions Height: | 274 cm |
|---|---|
| Dimensions Length: | 266 cm |
| Dimensions Weight: | 119 kg |
| Dimensions Width: | 437 cm |
Frame:
| Frame Colour: | Black |
|---|---|
| Frame Connection: | Bolt connection |
| Frame Diameter of the legs: | ø 56 x 1.5 mm |
| Frame Diameter of the top rail: | ø 56 x 2.0 mm, ø 56 x 2.5 mm |
| Frame Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Frame Height: | 89 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Number of legs: | 4 |
| Frame Warranty: | 5 years |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 150 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Minimum age: | 3 years |
| General characteristics Product group: | Allure trampolines |
| General characteristics Product series: | Allure Classic trampolines |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, GS, EN 71 |
| General characteristics Rubriek: | Trampolines |
| General characteristics Shape: | Rectangular |
| General characteristics Size: | 244 x 427 cm |
| General characteristics Suitable for: | Domestic use |
| General characteristics Type: | Trampoline on legs/supports |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Jump mat:
| Jump mat Colour: | Black |
|---|---|
| Jump mat Diameter of the jump surface area: | 195 x 376 cm |
| Jump mat Material: | PP (polypropylene) |
| Jump mat Warranty: | 2 years |
Other characteristics:
| Other characteristics Ground anchors included: | No, Yes |
|---|---|
| Other characteristics Maximum tested weight: | 600 kg |
| Other characteristics Maximum user weight: | 120 kg |
Padding:
| Padding Colour: | Black |
|---|---|
| Padding Filling material: | pvc / pe / epe |
| Padding Filling thickness: | 20 mm |
| Padding Length skirt: | 16 cm |
| Padding Material top side: | pvc 0.35 mm, pvc 0.45 mm |
| Padding Safe and soft filling: | Yes |
| Padding Warranty: | 2 years |
| Padding Width: | 30.5 cm |
Quality level:
| Quality level Quality rate: | Bronze, Silver |
|---|
Safety net:
| Safety net Diameter: | 266 x 437 cm |
|---|---|
| Safety net Diameter of the pole: | ø 25 x 1.2 mm, ø 25 x 1.0 mm |
| Safety net Height: | 180 cm |
| Safety net Material: | pvc / pe |
| Safety net Number of glass fiberrings: | 1 |
| Safety net Number of poles: | 8 |
| Safety net Pole protection: | Yes, including foam |
| Safety net Type of fastener: | Overlapping door |
| Safety net Type of foam: | Basic |
| Safety net Warranty: | 2 years |
Springs:
| Springs Finish: | Galvanised |
|---|---|
| Springs Length: | 17.7 cm |
| Springs Number of springs: | 80 |
| Springs Spring wire thickness & diameter: | ø 3.2 x 25.0 mm |
| Springs Type: | Double-conical |
| Springs Warranty: | 2 years |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login