EXIT Black Leather pool 400x200x100cm with sand filter pump and dome and heat pump - black
Product no.:
5912
The EXIT Black Leather pool 400 x 200 x 100 cm is a rectangular frame pool with a black leather print and dome. This pool comes standard with a sand filter pump, heat pump and a pool ladder, with which you can safely enter and exit the pool. The EXIT Black Leather swimming pool has a luxurious appearance thanks to its unique leather pattern. Due to its black outside and light grey inside you will have a stylish and modern swimming pool in your garden. The EXIT Black Leather is equipped with strong 3-layered walls, made from PVC and polyester for optimal sturdiness.
With the EXIT dome for swimming pools you are no longer at the mercy of the weather. The dome ensures that no dirt enters the water and is a sustainable solution for heating your water, because the heat from the sun is trapped under the dome. The dome is transparent and very easy to open thanks to integrated gas pressure springs. The dome also has four foldable windows.
Different accessories are included with the EXIT Black Leather swimming pool. The sand filter pump for example removes even the smallest particles out of the swimming pool by pumping water fiercely through the filter bed. This ensures that dirt such as sand, vermin or algae remain in the filter. The heat pump connects to the sand filter pump and can heat the pool up to 40 degrees.
The pool's steel black frame is extra thick and has a diameter of 50 mm. The frame legs ensure optimal stability, so that the pool always remains sturdy. Sustainability was also considered; therefore, the black frame is galvanised and powder coated to keep rust at bay.
Properties "EXIT Black Leather pool 400x200x100cm with sand filter pump and dome and heat pump - black"
Product Details:
| Wärmepumpe: | with |
|---|---|
| sun protection: | sunshine roof |
Accessories:
| Accessories Click blocks: | Yes |
|---|---|
| Accessories Storage bin: | No |
Dimensions:
| Dimensions Height: | 181 cm |
|---|---|
| Dimensions Length: | 450 cm |
| Dimensions Maximum number of people: | 5 |
| Dimensions Swim area: | 370 x 180 x 90 cm |
| Dimensions Water capacity: | 7020 liters |
| Dimensions Weight: | 161 kg |
| Dimensions Width: | 90 cm, 250 cm |
Frame:
| Frame Colour: | Black |
|---|---|
| Frame Diameter of the rod: | ø 38 x 1.2 mm |
| Frame Diameter of the top rail: | ø 50 x 1.2 mm |
| Frame Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Frame Material: | Steel |
| Frame Number of legs: | 12 legs |
| Frame Warranty: | 1 year |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 105 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Minimum age: | 6 years |
| General characteristics Pool depth: | 100 cm |
| General characteristics Product group: | Rectangular swimming pools |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 16582 |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Shape: | Rectangular |
| General characteristics Size: | 400 x 200 cm |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Heat pump / heating:
| Heat pump / heating COP: | 3.9, 5 |
|---|---|
| Heat pump / heating Control panel: | Digital display |
| Heat pump / heating Diameter hose connection: | 32 mm, 38 mm |
| Heat pump / heating Dimensions: | 38.5 x 40 x 28 cm |
| Heat pump / heating Easy connect: | Yes |
| Heat pump / heating Filtercapacity: | 530 gal/h (2006 liters) |
| Heat pump / heating Heating temperature range: | 15 - 40 ℃ |
| Heat pump / heating IP code: | IPX4 |
| Heat pump / heating Noise from a meter’s distance: | 53db |
| Heat pump / heating Operating range: | 10 - 43 ℃ |
| Heat pump / heating Pool volume: | ≤ 10 m³ (2.5 kW) |
| Heat pump / heating Voltage: | 230V |
| Heat pump / heating Warranty: | 2 years |
| Heat pump / heating Wattage: | 600 watts |
Ladder:
| Ladder Anti-slip: | Yes |
|---|---|
| Ladder Colour: | Black |
| Ladder Dimensions: | 104 x 77 x 166 cm |
| Ladder Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Ladder Material: | Metal frame with plastic steps |
| Ladder Maximum user weight: | 120 kg |
| Ladder Minimum pool height: | 91 cm, 107 cm |
| Ladder Number of steps: | 2 x 3 steps |
| Ladder Warranty: | 6 months |
Liner:
| Liner Colour inside: | Light grey |
|---|---|
| Liner Colour outside: | Black |
| Liner Drainer opening: | Yes |
| Liner Material: | pvc |
| Liner Thickness bottom: | 0.65 mm |
| Liner Thickness sides: | 0.7 mm |
| Liner Warranty: | 3 months |
Pool dome:
| Pool dome Colour cover: | Transparant |
|---|---|
| Pool dome Colour frame: | Black |
| Pool dome Diameter of the frame: | ø 25.4 x 1.2 mm |
| Pool dome Dimensions: | 427 x 200 x 115 cm |
| Pool dome Door included: | No |
| Pool dome Finishing frame: | Galvanised and powder-coated |
| Pool dome Hinge type: | Sunroof hinge with support |
| Pool dome Material cover: | pvc |
| Pool dome Material of the frame: | Steel |
| Pool dome Number of windows: | 4 |
| Pool dome Thickness cover: | 0.18 cm |
| Pool dome Warranty cover: | 1 year |
| Pool dome Warranty frame: | 2 year |
Pump:
| Pump Diameter hose connection: | 32 mm |
|---|---|
| Pump Filtercapacity: | 800 gal/h (3028 liters) |
| Pump Grain size: | 0.7-1.25 mm |
| Pump IP code: | IPX5 |
| Pump Length powercable: | 200 cm |
| Pump Pump hose included: | Yes |
| Pump Replace filter after: | 180 days |
| Pump Type of pump: | Sand filter pump |
| Pump Type of sand: | Silica sand |
| Pump Voltage: | 12V |
| Pump Warranty: | 1 year |
| Pump Wattage: | 70 watts |
| Pump Weight of sand: | 10 kg |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login