EXIT Galaxy basketball backboard with hoop and net - green/black
Product no.:
6015
The EXIT Galaxy basketball backboard is a sturdy backboard made from polycarbonate on a metal frame. This basketball backboard is suitable for all the Galaxy basketball systems and comes with a hoop and net.
Properties "EXIT Galaxy basketball backboard with hoop and net - green/black"
Backboard characteristics:
| Backboard characteristics Backboard colour: | Transparant |
|---|---|
| Backboard characteristics Backboard dimensions (w x h): | 116 x 77 cm |
| Backboard characteristics Backboard material: | Polycarbonate (plastic) |
| Backboard characteristics Backboard shape: | Rectangular |
| Backboard characteristics Backboard thickness: | 24 mm |
Characteristics:
| Characteristics Diameter of the basketball hoop: | ø 45 cm x 17.5 mm |
|---|---|
| Characteristics Dunk hoop: | No |
| Characteristics Warranty on the backboard: | 1 year |
| Characteristics Warranty on the net: | 0 years (no warranty) |
Dimensions:
| Dimensions Depth: | 40 cm |
|---|---|
| Dimensions Weight: | 15 kg |
| Dimensions Width: | 77 cm, 116 cm |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 15 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Green/black, Green/black |
| General characteristics Highlighted: | Coming soon |
| General characteristics Material: | Plastic |
| General characteristics Minimum age: | 3 years |
| General characteristics Placement: | Mounted on the wall |
| General characteristics Product group: | Basketball |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 71 |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login