EXIT Lotus Premium trampoline ø253cm - black
Product no.:
5602
The EXIT Lotus Premium trampoline is a round trampoline with a padding and Premium safety net. Thanks to its unique L-shaped legs, the EXIT Lotus Premium trampoline stands out from all other trampolines on legs, both in design and stability. The L-shaped legs make the Lotus frame extremely stable, thus reducing the risk of tipping over when making high jumps.
The EXIT Lotus Premium trampoline comes with a Premium safety net with an overlapping flap. This child-friendly entrance closes automatically so that the safety net does not stay open unnoticed. The poles of the Premium safety net are covered with high-quality XPE foam. And like other EXIT trampolines, the Lotus Premium trampoline is equipped with the EXIT Foot Protection System (FPS). This net between the jump mat and padding prevents children's feet getting caught between the springs.
The Premium safety net on the EXIT Lotus Premium trampoline has two fibreglass rings and extra thick poles, making the net extremely tight and stable. The double conical springs of no less than 21.6 cm in length ensure the perfect jump and soft landing for experienced jumpers and older children. The trampoline also has an extra thick padding with a water-repellent pvc top layer. Finally, the trampoline frame is galvanised and powder-coated, so scratches and rust have no chance.
Properties "EXIT Lotus Premium trampoline ø253cm - black"
Accessories:
| Accessories Click blocks: | Yes |
|---|---|
| Accessories Storage bin: | No |
Dimensions:
| Dimensions Diameter: | ø 278 cm |
|---|---|
| Dimensions Height: | 258 cm |
| Dimensions Weight: | 79 kg |
Frame:
| Frame Colour: | Black |
|---|---|
| Frame Connection: | Bolt connection |
| Frame Diameter of the top rail: | ø 42 x 1.2 mm, ø 42 x 1.5 mm |
| Frame Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Frame Height: | 78 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Number of legs: | 6 |
| Frame Warranty: | 5 years |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 150 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Minimum age: | 3 years |
| General characteristics Product group: | Lotus trampolines |
| General characteristics Product series: | Lotus Premium trampolines |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, GS, EN 71 |
| General characteristics Rubriek: | Trampolines |
| General characteristics Shape: | Round |
| General characteristics Size: | ø 253 cm |
| General characteristics Suitable for: | Domestic use |
| General characteristics Type: | Trampoline on legs/supports |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Jump mat:
| Jump mat Colour: | Black |
|---|---|
| Jump mat Diameter of the jump surface area: | ø 195 cm |
| Jump mat Material: | PP (polypropylene) |
| Jump mat Warranty: | 3 years |
Other characteristics:
| Other characteristics Ground anchors included: | No, Yes |
|---|---|
| Other characteristics Maximum tested weight: | 400 kg |
| Other characteristics Maximum user weight: | 80 kg |
Padding:
| Padding Colour: | Black |
|---|---|
| Padding Filling material: | pvc / pe / epe |
| Padding Filling thickness: | 30 mm |
| Padding Length skirt: | 20 cm |
| Padding Material top side: | pvc 0.35 mm, pvc 0.57 mm |
| Padding Safe and soft filling: | Yes |
| Padding Warranty: | 3 years |
| Padding Width: | 35 cm |
Quality level:
| Quality level Quality rate: | Silver |
|---|
Safety net:
| Safety net Diameter: | ø 278 cm |
|---|---|
| Safety net Diameter of the pole: | ø 32 x 1.2 mm, ø 32 x 1.0 mm |
| Safety net Height: | 180 cm |
| Safety net Material: | pvc / pe |
| Safety net Number of glass fiberrings: | 2 |
| Safety net Number of poles: | 6 |
| Safety net Pole protection: | Yes, including foam |
| Safety net Type of fastener: | Overlapping door |
| Safety net Type of foam: | XPE |
| Safety net Warranty: | 2 years |
Springs:
| Springs Finish: | Galvanised |
|---|---|
| Springs Length: | 21.6 cm |
| Springs Number of springs: | 54 |
| Springs Spring wire thickness & diameter: | ø 3.5 x 32.0 mm |
| Springs Type: | Double-conical |
| Springs Warranty: | 2 years |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login