EXIT Silhouette ground sports trampoline ø305cm - black
Product no.:
6487
The EXIT Silhouette ground sports trampoline for persons of 14 years and up is a round trampoline with a matt black padding. To construct it, in no-time you dig a pit in the ground where you want to position the trampoline for a lovely and safe result. The Silhouette ground sports trampoline is delivered without a safety net, making it easily accessible. The high-quality protective edge covers the galvanized springs completely and is equipped with a specially developed foot protection system so that your foot cannot end up in between the springs. The sturdy springs guarantee good bouncing strength. The Silhouette sports trampoline’s frame is galvanized and powder-coated so that rust does not stand a chance.
This Silhouette ground sports trampoline is delivered without a safety net. This automatically means that they fall outside the CE marking and are suitable for persons of 14 years and up. Of course, our sports trampolines have been tested on all other safety requirements that apply to these trampolines. For an optimum feeling of safety this trampoline is also available with a high-quality safety net with striking zipper.
Properties "EXIT Silhouette ground sports trampoline ø305cm - black"
Accessories:
| Accessories Cover: | No |
|---|---|
| Accessories Frame net: | No |
| Accessories Ladder: | No |
| Accessories Safety net: | No |
| Accessories Shoe bag: | No |
| Accessories Spring hook: | Yes |
Dimensions:
| Dimensions Diameter: | ø 305 cm |
|---|---|
| Dimensions Height: | 20 cm |
| Dimensions Weight: | 40 kg, custom kg |
Frame:
| Frame Colour: | Black |
|---|---|
| Frame Connection: | Click system |
| Frame Diameter of the legs: | ø 38 x 1.2 mm |
| Frame Diameter of the top rail: | ø 38 x 1.5 mm |
| Frame Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Frame Height: | 20 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Number of legs: | 3 |
| Frame Warranty: | 2 years |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 90 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Easily assembled: | Yes |
| General characteristics Highlighted: | New collection, On stock |
| General characteristics Manual included: | Yes |
| General characteristics Minimum age: | 14 years |
| General characteristics Product group: | Silhouette trampolines |
| General characteristics Product series: | Silhouette inground sports trampolines |
| General characteristics Quality mark(s): | None |
| General characteristics Requires assembly: | Yes |
| General characteristics Rubriek: | Sports, Trampolines, Multi-sport |
| General characteristics Safety accessory: | None (sports), None (sports) |
| General characteristics Shape: | Round |
| General characteristics Size: | ø 305 cm |
| General characteristics Suitable for: | Domestic use |
| General characteristics Type: | Inground trampoline |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Jump mat:
| Jump mat Colour: | Black |
|---|---|
| Jump mat Diameter of the jump surface area: | ø 248 cm |
| Jump mat Material: | PP (polypropylene) |
| Jump mat Warranty: | 1 year |
Other characteristics:
| Other characteristics Ground anchors included: | Yes |
|---|---|
| Other characteristics Maximum tested weight: | 500 kg |
| Other characteristics Maximum user weight: | 100 kg |
| Other characteristics Middle marking: | Yes |
| Other characteristics Number of ground anchors included: | 3 pieces |
Padding:
| Padding Filling material: | pvc / pe / epe |
|---|---|
| Padding Filling thickness: | 20 mm |
| Padding Material bottom side: | PE 110 gr |
| Padding Material top side: | pvc 0.35 mm |
| Padding Safe and soft filling: | Yes |
| Padding Warranty: | 1 year |
| Padding Width: | 28.5 cm |
Quality level:
| Quality level Jump comfort: | Bronze |
|---|---|
| Quality level Quality rate: | Bronze |
Springs:
| Springs Finish: | Galvanised |
|---|---|
| Springs Length: | 14.1 cm |
| Springs Number of springs: | 54 |
| Springs Spring wire thickness & diameter: | ø 3.2 x 24.5 mm |
| Springs Type: | Double-conical |
| Springs Warranty: | 1 year |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Manual
Login