EXIT Premium pool cover ø360cm
Product no.:
6500
The EXIT Premium pool cover is a high quality black cover and protects the pool against weather influences and outside dirt. The cover is suitable for round frame pools with a diameter of 360 centimetres.
The Premium covers are made of thick and strong PVC, which gives them a more luxurious look compared to our standard covers. The cover can be mounted easily and sturdily using the ropes at the sides of the cover; the drain holes ensure that no water remain on the cover.
Properties "EXIT Premium pool cover ø360cm"
Dimensions:
| Dimensions Diameter: | ø 360 cm |
|---|---|
| Dimensions Weight: | 7 kg |
General characteristics:
| General characteristics Colour: | Black |
|---|---|
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Material: | pvc |
| General characteristics Minimum age: | 3 years |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Product series: | Pool covers |
| General characteristics Quality mark(s): | CE |
| General characteristics Requires assembly: | No |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Shape: | Round |
| General characteristics Size: | ø 360 cm |
| General characteristics Warranty: | 1 year |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Other characteristics:
| Other characteristics Drainage holes: | Yes |
|---|
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login