EXIT pool ladders for frame height of 91-107cm - black
Product no.:
5952
The EXIT ladder for swimming pools with a frame height between 91 and 107 centimetres is an excellent help for safely climbing in and out of the pool. The black ladder has a railing which children can hold on to and the steps have an anti-slip layer on them so that the children won’t slip when they are wet. The ladder can also easily be folded up from the outside of the pool, a handy feature so that the little ones can’t just climb into the pool.
Properties "EXIT pool ladders for frame height of 91-107cm - black"
Dimensions:
| Dimensions Depth: | 104 cm |
|---|---|
| Dimensions Weight: | 11 kg |
| Dimensions Width: | 77 cm, 166 cm |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 15 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 455 |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Ladder:
| Ladder Anti-slip: | Yes |
|---|---|
| Ladder Colour: | Black |
| Ladder Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Ladder Material: | Metal frame with plastic steps |
| Ladder Maximum user weight: | 120 kg |
| Ladder Minimum pool height: | 91 cm, 107 cm |
| Ladder Number of steps: | 2 x 3 steps |
| Ladder Warranty: | 6 months |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login