EXIT pool cover ø244cm
Product no.:
6497
The EXIT pool cover protects the pool against weather influences and outside dirt. This black cover is made from durable plastic and is suitable for the EXIT round pool with a diameter of 244 centimetres. The cover can be mounted easily and sturdily using the ropes at the sides of the cover; the drain holes ensure that no water remain on the cover.
Properties "EXIT pool cover ø244cm"
Dimensions:
| Dimensions Diameter: | ø 244 cm |
|---|---|
| Dimensions Weight: | 2 kg |
General characteristics:
| General characteristics Colour: | Black |
|---|---|
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Material: | Plastic |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Product series: | Pool covers |
| General characteristics Quality mark(s): | CE |
| General characteristics Requires assembly: | No |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Shape: | Round |
| General characteristics Size: | ø 244 cm |
| General characteristics Warranty: | 1 year |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Other characteristics:
| Other characteristics Drainage holes: | Yes |
|---|
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login