EXIT pool cover ø300cm
Product no.:
6498
The EXIT pool cover protects the pool against weather influences and outside dirt. This black cover is made from durable plastic and is suitable for the EXIT round pool with a diameter of 300 centimetres. The cover can be mounted easily and sturdily using the ropes at the sides of the cover; the drain holes ensure that no water remain on the cover. Are you done with swimming for now and don’t want any dirt coming into the pool water? Keep the water clean with the EXIT cover and that way increase the lifespan of your swimming pool!
Properties "EXIT pool cover ø300cm"
Dimensions:
| Dimensions Diameter: | ø 300 cm |
|---|---|
| Dimensions Weight: | 3 kg |
General characteristics:
| General characteristics Colour: | Black |
|---|---|
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Material: | Plastic |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Product series: | Pool covers |
| General characteristics Quality mark(s): | CE |
| General characteristics Requires assembly: | No |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Shape: | Round |
| General characteristics Size: | ø 300 cm |
| General characteristics Warranty: | 1 year |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Other characteristics:
| Other characteristics Drainage holes: | Yes |
|---|
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login