EXIT pool ladder for frame height of 108-122cm - black
Product no.:
5953
The EXIT ladder for swimming pools with a frame height between 108 and 122 centimetres is an excellent help for safely climbing in and out of the pool. The black ladder has a railing which children can hold on to and the steps have an anti-slip layer on them so that the children won’t slip when they are wet. The ladder has a platform in the middle to make it easier for children to leap over the edge of the swimming pool. The ladder can also easily be folded up from the outside of the pool, a handy feature so that the little ones can’t just climb into the pool.
Properties "EXIT pool ladder for frame height of 108-122cm - black"
Dimensions:
| Dimensions Depth: | 114 cm |
|---|---|
| Dimensions Height: | 178 cm |
| Dimensions Weight: | 12 kg |
| Dimensions Width: | 77 cm |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 15 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 455 |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Ladder:
| Ladder Anti-slip: | Yes |
|---|---|
| Ladder Colour: | Black |
| Ladder Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Ladder Material: | Metal frame with plastic steps |
| Ladder Maximum pool height: | 122 cm |
| Ladder Maximum user weight: | 120 kg |
| Ladder Minimum pool height: | 107 cm |
| Ladder Number of steps: | 2 x 3 steps with platform |
| Ladder Warranty: | 6 months |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login