EXIT pool ladder for frame height of 60-90cm - black
Product no.:
5951
The EXIT ladder for swimming pools with a frame height between 60 and 90 centimetres is an excellent help for safely climbing in and out of the pool. The black ladder has a railing which children can hold on to and the steps have an anti-slip layer on them so that the children won’t slip when they are wet.
Properties "EXIT pool ladder for frame height of 60-90cm - black"
Dimensions:
| Dimensions Depth: | 104 cm |
|---|---|
| Dimensions Height: | 121 cm |
| Dimensions Weight: | 7 kg |
| Dimensions Width: | 77 cm |
General characteristics:
| General characteristics Average assembly time (2 persons): | 15 minutes |
|---|---|
| General characteristics Colour: | Black |
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories |
| General characteristics Quality mark(s): | TÜV, CE, EN 455 |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools |
| General characteristics Weather resistant: | Yes |
Ladder:
| Ladder Anti-slip: | Yes |
|---|---|
| Ladder Colour: | Black |
| Ladder Finish: | Galvanised and powder-coated |
| Ladder Foldable: | No |
| Ladder Material: | Metal frame with plastic steps |
| Ladder Maximum pool height: | 90 cm |
| Ladder Maximum user weight: | 120 kg |
| Ladder Minimum pool height: | 60 cm |
| Ladder Number of steps: | 2 x 2 steps |
| Ladder Warranty: | 6 months |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login