Pool filter pump - 800 gallons/hour
Product no.:
5792
The pool filter pump, with a capacity of 800 gallons/hour, filters dirt out of the pool water and keeps the pool water clean. This cartridge filter pump is suitable for the EXIT pool with a diameter of 450 centimetres. It operates on 12 Volt and the filter capacity is 3028 litres. If you want to keep your swimming pool clean, the filter pump will filter dirt, such as insects, leaves and sand from the water.
The water enters and leaves the swimming pool thanks to the pump hose supplied with the pool. The water is fed through the pump hose into the pump where it is filtered and subsequently, flows back into the swimming pool via the hose. Take into account a 2-metre power cable when you position the filter pump.
The filter pump is suitable for ø10,6 x 20,3 cm cartridges. For the best result, we recommend replacing the filter cartridges for the pump every seven days. With the filter pump, we standard deliver one filter cartridge.
Properties "Pool filter pump - 800 gallons/hour"
Accessories:
| Accessories Click blocks: | Yes |
|---|
General characteristics:
| General characteristics Colour: | Grey |
|---|---|
| General characteristics Highlighted: | On stock |
| General characteristics Product group: | Swimming pool accessories, Swimming pools and spas |
| General characteristics Requires assembly: | No |
| General characteristics Rubriek: | Swimming pools, Spare parts |
Pump:
| Pump Diameter hose connection: | 32 mm |
|---|---|
| Pump Dimensions cartridge: | 10.6 x 20.3 cm |
| Pump Filtercapacity: | 800 gal/h (3028 liters) |
| Pump IP code: | IPX5 |
| Pump Length powercable: | 200 cm |
| Pump Number of cartridges: | 1 |
| Pump Pump hose included: | Yes |
| Pump Replace filter after: | 7 days |
| Pump Type of pump: | Cartridge filter pump |
| Pump Voltage: | 12V |
| Pump Warranty: | 1 year |
| Pump Wattage: | 80 watts |
This article is only allowed to be sent to the following countries:
Germany
Austria
Login